نوروز ایرانی در کاخ الیزابت لندن برگزار می‌شود

انگلیسی‌ها نوروز ایرانی را با نوای ساز و دهل و سرنا و دف در تالار کویین الیزابت لندن جشن می‌گیرند.
   به گزارش وبگاه مرکز هنری کویین الیزابت هال لندن، این مرکز با صدور اطلاعیه‌ای دراین‌باره اعلام کرد: «در مراسمی که روز دوشنبه سوم آوریل ۲۰۰۶ برابر با ۱۴ فروردین ۱۳۸۵ در کویین الیزابت هال لندن برگزار می‌شود،‌ انگلیسی‌ها نیز این روز و سنّت باستانی را جشن می‌گیرند.»
این اطلاعیه همچنین به شرح برنامه‌ای که برای شرکت‌کنندگان درنظر گرفته شده پرداخته و یادآور شده‌است که این برنامه شامل نوعی نمایش سمبولیک از این مراسم تاریخی است که از پس سالیان دراز و چالش‌های فرهنگی بی‌شمار که پشت‌سر گذاشته، همچنان زنده و پابرجا مانده‌است. ازاین‌رو، شرکت‌کنندگان، این روز تاریخی را با اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی و نیز سازهای ایرانی،‌ سرنا، نی‌انبان، ‌دهل همراه با گروه دف‌نوازان‌، لحطاتی سرشار از شادی و هیجان را تجربه خواهند کرد. همچنین مراسم جداگانه‌ای نیز در سرسرای سالن با حضور شرکت‌کنندگان و با استفاده از فضای جشن و شادی حاضران برگزار می‌شود.
   در این اطلاعیه ضمن دعوت از علاقه‌مندان به شرکت در این مراسم، اشاره‌ای کوتاه به فلسفه و ریشه‌های تاریخی این مراسم شده و جشن نوروز را که نشان از سال نو ایرانی دارد، یکی از کهن‌ترین سنت‌های باستانی جهان دانسته که تاکنون پابرجا مانده‌است. در این اطلاعیه همچنین آمده: «‌پس‌‌از گذشت دو هفته، مراسم جشن سال نو با «سیزده‌بدر» پایان می‌یابد. در میان ایرانیان چنین مرسوم است که این روز را با یک سفر کوتاه تفریحی در مناطق حومۀ شهر و مناطق ییلاقی بگذرانند که با این مراسم، درواقع یکی از بزرگ‌ترین سفرهای تفریحی ملی در جهان شکل می‌گیرد. مراسم این روز با موسیقی و بازی در سراسر کشور برگزار می‌شود و شیرینی و انواع خوراک‌ها و چای تازه که در سماورها دم می‌کنند به‌وفور مصرف می‌شود.»
بهای بلیت برای شرکت دراین مراسم £۱۵٫۰۰ اعلام شده‌است.