همایش پنج‌روزۀ ادبیات ایران در هند برگزار می‌شود

همایش بین‌المللی پنج‌روزه‌ای تحت عنوان «امیرخسرو: روایتگر پیوند فرهنگی قوی هند با افغانستان، آسیای مرکزی و ایران» در آخرین هفته ماه مارس ۲۰۰۶ و با حضور اسفندیار رحیم مشایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، در دهلی‌نو، پایتخت هند، برگزار خواهد شد.
   به گزارش خبرنگار میراث خبر، این همایش توسط دپارتمان ایرانیان جامیامیلا، به‌همّت پروفسور قمر ـ غفار، رئیس دپارتمان فارسی، و با همکاری محققان ایرانی ترتیب داده شده‌است.
   این همایش با سرفصل «امیرخسرو در جهان علم و خرد» آغاز شده و موضوع اصلی آن نیز حول این عنوان خواهد بود. از محققان و پژوهشگران فارسی‌زبان سراسر دنیا خواسته ‌شده تا بر‌اساس سرفصل‌های زیر موضوعات خود را انتخاب کرده و مقالات خود را جهت شرکت به این همایش ارسال کنند:
۱٫ امیرخسرو شاعری برخاسته از هند و از میان مردم
۲٫ امیرخسرو و فرهنگ و تمدن هندوستان
۳٫ طوطی هند، پیشگام فرهنگ مختلط
۴٫ امیرخسرو و صوفی‌گرایی
۵٫ امیرخسرو و ادبیات سنتی هندی – فارسی
۶٫ امیرخسرو و هنرهای زیبا
۷٫ تأثیر امیرخسرو بر ادبیات هند
۸٫ امیرخسرو و ادبیات فولکلوریک
۹٫ امیرخسرو آن‌سوی مرزهای هند
۱۰٫ امیرخسرو و معاصرانش
۱۱٫ دست‌نوشته‌های امیرخسرو
۱۲٫ ترجمۀ آثار امیرخسرو
۱۳٫ وابستگی‌های سیاسی و فرهنگی بین هند و ایران و آسیای مرکزی در قرن‌های ۱۳ و ۱۴
۱۴٫ امیرخسرو به‌عنوان یک مورخ
   امیرخسرو شاعر صوفی‌مسلک هندی است که در سال‌های ۱۲۵۳ تا ۱۳۲۵ در هند زندگی می‌کرده. او یکی از شخصیت‌های برجستۀ ادبی هند و پاکستان محسوب می‌شود که اشعار بسیاری به زبان‌های هندی و پاکستانی سروده‌است. اشعار او هنوز نیز در میان مردم هند و پاکستان خوانده می‌شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است. کلیۀ آثار ادبی او برگرفته از نظامی گنجه‌ای است. امیرخسرو یکی از مهم‌ترین شعرا و ادبای دوران تیموریان محسوب می‌شود. او با پادشاهان هند ارتباطات عمیقی داشته و با بیش‌از هفت پادشاه دوران خود هم‌زمان بوده‌است.