جرعه بر خاک: یادنامهٔ استاد دکتر یحیی ماهیار نوّابی

 
استاد ماهیار نوّابی در تاریخ دهم دی‌ماه ۱۲۹۱ در شیراز چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در شیراز و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون و دبیرستان البرز تهران گذراند. پس از اخذ مدرک کارشناسی ادبیات، دورهٔ دکتری این رشته را نیز در سال ۱۳۲۵ در دانشگاه تهران به پایان برد. وی همچنین در سال‌های ۱۹۴۹ـ۱۹۵۱ در مدرسهٔ زبان‌های شرقی دانشگاه لندن (SOAS)، نزد پروفسور هنینگ، زبان‌های کهن ایرانی را آموخت و یک سال نیز در دانشگاه گوتینگن آلمان به آموختن زبان‌های تخاری و ترکی کهن پرداخت.
    وی در یازدهم مهرماه ۱۳۷۹، دور از وطن و هنگامی که برای دیدار فرزندش به سوئد سفر کرده‌بود، براثر ایست قلبی، بدرود زندگی گفت.
    در مجموعهٔ حاضر، که به‌عنوان یادنامهٔ این استاد بزرگوار گردآوری شده‌است، علاوه بر مقدمه و مقالات غیرفارسی، سیزده مقاله به قلم استادان و دانشمندان دوستدار مقام علمی و فرهنگی استاد ماهیار نوّابی گرد هم آمده که فهرست آن‌ها بدین شرح است:
    «چگونه اهریمن می‌تواند به روشنی بتازد و چرا اورمزد اهریمن را از بد کردن بازنمی‌دارد؟ (ترجمهٔ فصل دوم و سوم شکند گمانیک وزار)»، ژاله آموزگار؛ «ترکیب‌بندی از شاه داعی‌الله شیرازی، شاعر سدهٔ نهم هجری، به گویش شیرازی کهن»، محمود جعفری دهقی؛ «سیوند، ریشه و اشتقاق»، محمدتقی راشد محصل؛ «ساسانیان و زردشتیان در چین و ژاپن»، حسن رضائی باغ‌بیدی؛ «نگاهی به نحو زبان سُغدی»، زهره زرشناس؛ «مُهرهای خسرو انوشیروان»، علی شهیدی؛ «اشعار تازه‌ای از آفرین‌نامهٔ ابوشکور بلخی»، علی‌اشرف صادقی؛ «استاد ماهیار نوّابی: زندگی‌نامه و آثار»، محمود طاووسی؛ «ماهیار نوّابی و سنگ‌نبشتهٔ بغستان (بیستون)»، بدرالزّمان قریب؛ «دکتر ماهیار نوّابی، پهلوی‌دان و ناشر متن‌های پهلوی»، النا مالچوانا؛ «خرده‌اوستا در نگارش‌های نوین»، کتایون مزداپور؛ «پیشنهادی دربارهٔ تصحیح یک لغت اوستایی در یشت ۸ بند ۵۹»، چنگیز مولایی؛ «گاه‌شماری دوازده‌حیوانی در متنی به زبان خُتَنی»، مهشید میرفخرایی.
    جرعه بر خاک: یادنامهٔ استاد دکتر یحیی ماهیار نوّابی، به کوشش محمود جعفری دهقی، در ۲۷۵ صفحه (۱۲۸ صفحهٔ فارسی و ۱۴۷ صفحهٔ لاتین)، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به بهای ۵۰۰۰۰ ریال، ازسوی مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی منتشر شده‌است.