سخنرانی دکتر محمدجعفر یاحقی در سیصدوشصت‌ودومین نشست شورا

سخنرانی دکتر محمدجعفر یاحقی
در سیصدوشصت‌ودومین نشست شورا
 
دوشنبه، سی‌ام آذرماه، سیصدوشصت‌ودومین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به ریاست دکتر غلامعلی حدّاد عادل و با حضور اکثریت اعضا و با شرکت اعضای هیئت علمی و پژوهشگران فرهنگستان، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
    دستور جلسهٔ این نشست که با حضور آقایان میرزا ملامحمد، معاون محترم فرهنگستان علوم تاجیکستان، علی‌اصغر علمی، مدیر محترم انتشارات سخن و دکتر محمدسلیم مظهر، رئیس دانشکدهٔ خاورشناسی دانشگاه پنجاب، برگزار شد، استماع خطابهٔ ورودی دکتر محمدجعفر یاحقی، عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
    در آغاز دکتر حدّاد عادل، ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های آقای علی‌اصغر علمی، مدیر محترم انتشارات سخن، حضور ایشان را در جلسهٔ فرهنگستان مغتنم شمرد و اظهار داشت: همه می‌دانیم که خانوادهٔ علمی ده‌ها سال است که از طریق نشر کتاب به دانش و فرهنگ ایران خدمت کرده‌اند. شصت سال پیش که نسل ما وارد دبستان شد کتاب‌ها در مؤسسهٔ علمی چاپ می‌شد و ما خوشحالیم که این جویبار جاری ادامه پیدا کرده و به یک رودخانهٔ زلال تبدیل شده‌است. انتشارات سخن نیز ادامهٔ همان تجربهٔ ارزشمند میراث گران‌بهاست که در اختیار نسل بعدی قرار گرفته و آقای علمی راه نیاکان خدمتگزار خود را ادامه می‌دهد.
    دکتر غلامعلی حدّاد عادل در ادامه افزود: اعضای فرهنگستان همواره بهره‌مند آثاری بوده‌اند که در انتشارات سخن به چاپ می‌رسد و مخصوصاً طبع فرهنگ سخن و ملحقات بعدی آن که توسط استاد محترم، دکتر انوری، عضو پیوستهٔ فرهنگستان، تألیف شده، مایهٔ افتخار و دستاورد ارزشمندی برای تمام فارسی‌زبانان و اهل ادب است.
    رئیس فرهنگستان در پایان به پاس تقدیر از تلاش‌های آقای علمی لوح تقدیری را که به امضای اعضای پیوستهٔ فرهنگستان رسیده‌بود، به‌همراه یک دوره از انتشارات فرهنگستان، به ایشان اهدا کرد.
در ادامهٔ نشست، دکتر محمدجعفر یاحقی، در موضوع «تاریخ بیهقی، چرا تصحیح دوباره؟» سخنرانی کرد.
    وی با یادآوری این نکته که تاریخ بیهقی در نثر، تالی شاهنامه در نظم است، وارد بحث تصحیح متون فارسی شد و بازتصحیح تاریخ بیهقی را با توجه به کاستی‌هایی که نسخه‌های موجود دارند، امری ضروری و راهگشا توصیف کرد.
    وی با بیان اینکه مرحوم نفیسی نسخهٔ مصحَّح خود را با استفاده از دو سه نسخهٔ خطی و دو نسخهٔ چاپی منتشر کرد توضیح داد: هنوز هم برخی کوشش‌هایی که مرحوم نفیسی در این راه کرد برای ما معتبر و مغتنم است. دکتر یاحقی در ادامه با اشاره به تصحیح مجدد تاریخ بیهقی توسط ایشان و آقای سیّدی بدین نکته اشاره کرد که این کار را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرده‌اند و در طی این سال‌ها بر روی نوزده نسخهٔ خطی و پنج نسخهٔ چاپی کار کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت این کتاب تا پایان سال جاری روانهٔ بازار خواهد شد.