سیصدونودوهفتمین نشست شورا

 
دوشنبه، بیست‌ویکم آذرماه، سیصدونودوهفتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حضور اکثر اعضای پیوسته و وابسته، در تالار دکتر شهیدی برگزار شد.
    اعلام تأثر فرهنگستان از درگذشت پروفسور مانفرد مایرهوفر، استاد زبان‌شناس و متخصص زبان‌های هندواروپایی و هندوایرانی و بنیان‌گذار کمیسیون تحقیقات ایران‌شناسی فرهنگستان علوم اتریش، و گزارش دکتر غلامعلی حدّاد عادل از نشست مشترک فرهنگستان زبان و ادب فارسی و فرهنگستان علوم اتریش و عقد تفاهم‌نامهٔ همکاری، از مباحث پیش از دستور این نشست بود.
    گزارش دکتر محمدرضا ترکی، مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی، از فعالیت‌های این گروه، دستور نشست جلسه بود.
    در آغاز دکتر غلامعلی حدّاد عادل، ضمن معرفی دکتر ترکی و اشاره به آثار منتشرشدهٔ ادبی حوزهٔ انقلاب اسلامی اظهار کرد: در طول سی‌وسه سال گذشته آثار زیادی مرتبط با ادبیات انقلاب پدید آمده، اما در این مدت احساس شد خزانهٔ آثار انقلاب در حدی شده‌است که باید گروهی مخصوص این آثار در فرهنگستان ایجاد شود.
    دکتر محمدرضا ترکی نیز در ادامه گفت: ادبیات انقلاب بخشی از ادبیات امروز است و تکیه بر لفظ ادبیات انقلاب دلیل بر این نیست که زمینه‌های دیگر را در نظر نگیریم.
    وی همچنین دربارهٔ طرح‌های جاری گروه («کتاب‌شناسی توصیفی ادبیات انقلاب اسلامی» و «درس‌نامهٔ انقلاب اسلامی») توضیحاتی داد. دکتر ترکی در پایان افزود: به‌زودی دیوان اشعار مرحوم محسن پزشکیان، یکی از شاعران پیش‌گام و ناشناختهٔ ادبیات انقلاب اسلامی را منتشر خواهیم کرد. انتشار این مجموعه یکی از نمونه‌های قابل تأمل شعر پیش‌گام ادبیات انقلاب اسلامی را فرا روی دوستداران شعر قرار می‌دهد.