استادان آسیای میانه، میهمانان فرهنگستان

 
دکتر صفر عبدالله، استاد دانشگاه مسکو و رئیس مرکز ایران‌شناسی قزاقستان، و دکتر نورعلی نورزاد، مدیر گروه دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه دولتی خجند، روز شنبه، بیست‌وششم آذرماه، با دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دیدار و گفت‌وگو کردند.
    در این جلسه به‌جز دکتر حدّاد عادل، دکتر صفر عبدالله و دکتر نورزاد، دکتر اصغر دادبه، دبیر همایش «از بلخ تا قونیه» و استاد دانشگاه، دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی، و همچنین آقای حسن قریبی، مدیر روابط عمومی و نمایندهٔ فرهنگستان در مراکز علمی تاجیکستان، نیز شرکت داشتند.
    در ابتدای جلسه، دکتر حدّاد عادل به‌صورت اجمالی فرهنگستان را برای حاضران معرفی کرد و به سوابق همکاری فرهنگستان با کشورهای آسیای میانه، به‌ویژه تاجیکستان، اشاره کرد. سپس دکتر صفر عبدالله گزارشی از وضعیت زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در قزاقستان و مراکز علمی و فرهنگی این کشور ارائه و بر استفاده از ظرفیت‌های موجود در آن منطقه تأکید کرد. دکتر نورزاد که پس از درگذشت پروفسور عبدالمنان نصرالدّین به جانشینی وی به‌عنوان مدیر گروه ادبیات فارسی در دانشگاه دولتی خجند برگزیده شده‌است نیز در این نشست اعلام آمادگی کرد از تمام ظرفیت‌های موجود برای همکاری با فرهنگستان زبان و ادب فارسی بهره بگیرد. دکتر دادبه نیز با اشاره به سفر اخیرش به تاجیکستان و ازبکستان، بر ضرورت نقش ایران، به‌ویژه فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در استفاده از فرصت‌ها و پیشگیری از تهدیدهای پیش رو تأکید کرد. آقای حسن قریبی نیز در این نشست گفت که کار دربارهٔ زبان و ادبیات فارسی در تاجیکستان خارج از چهارچوب‌های اداری و رسمی باید انجام شود و باید علاقه‌مندان این حوزه‌ها شناسایی و حمایت شوند. در پایان این نشست، دکتر دبیرمقدم،  مدیر گروه علمی برون‌مرزی فرهنگستان، با ابراز خوشنودی از این دیدار و تأکید بر مواضع طرح‌شده، آثاری از فرهنگستان را به مهمانان اهدا کرد.
    این استادان به‌منظور شرکت در همایش بین‌المللی «از بلخ تا قونیه» که در مرکز دایرهالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شد به تهران سفر کرده‌بودند که بنا به دعوت دکتر حدّاد عادل در فرهنگستان زبان و ادب فارسی حضور یافتند.