اهدای نشان دولتی به برگزیدگان فرهنگستان‌ها

 
مراسم اعطای نشان دولتی به برگزیدگان فرهنگستان‌های چهارگانه، با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، و علی معلم دامغانی، رئیس فرهنگستان هنر، برگزار شد.
    رئیس جمهوری در این مراسم از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی به استاد عبدالمحمد آیتی، استاد اسماعیل سعادت، دکتر بدرالزّمان قریب و دکتر سیّد فتح‌الله مجتبائی، نشان دولتی اعطا کرد. همچنین از اعضای فرهنگستان علوم به دکتر پرویز دوامی، عباس شریفی تهرانی و دکتر بهمن یزدی صمدی و از اعضای فرهنگستان علوم پزشکی به دکتر عباس شفیعی، دکتر فریدون عزیزی و دکتر عبدالکریم وصال، نشان دولتی اعطا شد. از میان اعضای فرهنگستان هنر نیز از استاد علی‌اصغر شعرباف و استاد عبدالمجید کیانی هندی، با اعطای نشان دولتی تجلیل شد. به استاد ابراهیم‌پور فرزیب نشان درجه یک فرهنگ و هنر و به فائزه عظیم‌زادهٔ اردبیلی نشان درجهٔ سه مِهر اعطا شد.
    دکتر غلامعلی حدّاد عادل در مراسم اعطای نشان دولتی به برگزیدگان فرهنگستان‌های چهارگانه که در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: امروز برای فرهنگستان‌ها روز مبارکی است؛ ازآن‌جهت که شاهد تجلیل و تقدیر رئیس جمهوری از علم و دانش هستیم. استادانی که امروز به دریافت نشان دولتی مفتخر می‌شوند، عمر خود را در راه خدمت به این کشور به سر برده‌اند.
    او در ادامه با معرفی برگزیدگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی، استادان عبدالمحمد آیتی، اسماعیل سعادت، بدرالزّمان قریب و فتح‌الله مجتبائی، افزود: در شخصیت و زندگانی این استادان، خدمت به فرزندان این مرزوبوم بخش درخشانی از کارنامهٔ آنان است. این استادان سالیان دراز، از مقاطع ابتدایی تا دانشگاه‌ها، فعالیت کرده و راهنمایی ده‌ها رسالهٔ دکتری را بر عهده داشته‌اند و بسیاری از استادان امروز تربیت‌شدگان مکتب این استادان هستند.
    وی خدمت به زبان و ادبیات فارسی با تألیف و ترجمهٔ ده‌ها جلد کتاب و مقالات فراوان در حوزهٔ زبان و ادب فارسی، خدمت به فرهنگ عام کشور، کار مطبوعاتی گسترده و ترجمهٔ‌ کتاب‌های اصیل اسلامی به زبان فارسی را از دیگر ویژگی‌های برگزیدگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی عنوان کرد.
    دکتر حدّاد عادل همچنین با اشاره به فعالیت‌ها و مشکلات فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: اهمیت زبان و ادب فارسی به‌عنوان رکن اصیل و رمز هویت ما امری بدیهی است. اگر بخواهیم ملت ایران را تعریف کنیم، باید بگوییم بعد از مسلمانی، به زبان فارسی که ظرف فرهنگ اسلامی است، شناخته می‌شود و زبان فارسی با سابقهٔ طولانی، توانایی مبدل شدن به زبان علمی را دارد که در طول بیست سال کار علمی، برای واژه‌گزینی در فرهنگستان، این تجربه به دست آمده و تا کنون ۳۵هزار معادل فارسی در برابر اصطلاحات بیگانه در ده‌ها رشتهٔ علمی و مهندسی وضع شده‌است.
    او در ادامه افزود: هرکس نگاهی به تابلوهای مغازه‌ها، آگهی‌های بازرگانی، بسته‌بندی کالاها و نام شرکت‌ها و مؤسسات بیندازد، می‌بیند که این زبان اصیل و نیرومند، شیرین و کهن در معرض خطر است.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: فرهنگستان مرکزی است که بهترین استادان زبان و ادب فارسی را که چکیدهٔ ده‌ها سال علم و تجربه هستند، جمع کرده و از بیست‌وپنج تن از آنان به‌عنوان اعضای پیوستهٔ فرهنگستان بهره می‌برد که بعضی از آن‌ها شصت سال است به طور مستمر به کار تدریس و تحقیق مشغول‌اند.
    دکتر حدّاد عادل یکی از مشکلات زبان فارسی را کم‌توجهی مجریان عنوان کرد و گفت: قانون برای حمایت از زبان و ادب فارسی وجود دارد، اما مشکل در اجراست؛ زیرا مجریان آنچنان که باید، نسبت به پاسداری از آن و اجرای قانون توجیه نشده‌اند یا نیروی انسانی کافی را در اختیار ندارند. بنابراین ما از رئیس جمهوری انتظار داریم که توصیه‌های لازم را به دستگاه‌های مختلف داشته‌باشند تا آنچه را فرهنگستان تصدیق و تأیید می‌کند، در چارچوب قانون اجرا کنند.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه گفت: یکی دیگر از مشکلات فرهنگستان‌ها بودجه است. باید گفت طرح عظیم، گسترده و سودمند هدفمندسازی یارانه‌ها شرایط ویژه‌ای را برای دولت ازنظر تنظیم بودجه ایجاد و ایجاب کرد. البته مشکلات دیگری که ناشی از شرایط بین‌المللی بوده، قابل درک است، اما انتظار فرهنگستان‌ها این است که با تخصیص بودجهٔ‌ لازم به استادانی که حاصل عمر خود را در خدمت به فرهنگ این کشور گذاشته‌اند، کمک کنیم تا طرح‌های نوینی که پیشنهاد می‌دهند، با اعتبارات خوب عملیاتی شود.
    دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم نیز در این مراسم گفت: فرهنگستان علوم حدود ۱۵۰ عضو پیوسته و وابسته دارد که از بهترین پژوهشگران هستند، اما وظیفهٔ فرهنگستان‌ها پژوهش نیست، بلکه مشاوران علمی دولت در سیاست‌گذاری‌ها هستند. این اتفاق در روسیه و بلوک شرق اروپا بعد از جنگ جهانی اول رخ داد. اما در امریکا و کشورهای شمال و غرب اروپا فرهنگستان‌ها محلی برای تجمیع استادان و نظریه‌پردازی بود که این کشورها نیز بعد از جنگ جهانی دوم به این سو رفتند که فرهنگستان‌ها مشاوران دولت در سیاست‌گذاری‌ها باشد.
    دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، نیز در این مراسم عمدهٔ سخنان خود را به صحبت دربارهٔ مشکلات اعتباری اختصاص داد و از رئیس جمهوری خواست فکری به حال مشکلات بودجهٔ فرهنگستان‌ها کند.
    استاد علی معلم دامغانی، رئیس فرهنگستان هنر، نیز به شعرخوانی در این مراسم پرداخت و اظهار کرد که فرهنگستان هنر، فرهنگستان تمام است، و مسلّماً این فرهنگستان نسبت به موقعیت‌های دیگر که رؤسای دیگر فرهنگستان‌ها از آن سخن گفتند، متفاوت است.
    در پایان این مراسم نشان برگزیدگان فرهنگستان‌ها به آنان اهدا شد و سپس محمود احمدی‌نژاد در سخنانی گفت: انسان بدون اندیشه، علم، ادب و هنر چیزی نیست و حقیقت انسانی در گرو علم، اندیشه، هنر و ادب است و همهٔ پیامبران الهی آمده‌اند تا دروازهٔ این مباحث را به روی بشر باز کنند و راه رسیدن به قله‌های کمال انسانی را نشان دهند.
    وی با بیان اینکه آن کسانی که بسترها را می‌سازند و موانع و غل و زنجیرها را برمی‌دارند و به حقیقت روح انسانی فرصت پرواز در فضای بی‌انتهای ملکوت می‌بخشند، علما، اندیشمندان، هنرمندان و ادیبان هستند، گفت: امروز جامعهٔ بشری بیش از گذشته به وجود چنین مردان و زنانی نیازمند است.
    وی با بیان اینکه فرهنگستان‌ها، کانون اجتماع، همدلی، جوشش و آفرینش ایده‌ها و اندیشه‌ها و نظریه‌های لازم برای حرکت انسانی و جوامع انسانی به سمت قله‌های سعادت و کمال هستند، افزود: ملت ایران به ساحت عالمان و هنرمندان، با همهٔ قامت بلندش، تعظیم می‌کند و این انتظار را دارد که فرهنگستان‌ها پیش‌گام پاسخگویی به این نیاز تاریخی باشند.
    رئیس جمهوری یادآور شد: با شناختی که از استادان، هنرمندان و اندیشمندان دارم، مطمئنم همچون سایر فرازهای حساس و سرنوشت‌ساز تاریخ، این بار هم ملت ایران، اندیشمندان، هنرمندان و عالمان این سرزمین مسئولیت تاریخی خود را ایفا خواهند کرد.
    دکتر احمدی‌نژاد در پایان با اظهار اینکه شما نگران بودجه نباشید، گفت: بنده دست تک‌تک دانشمندان، عالمان، هنرمندان و ادیبان را می‌بوسم و با افتخار در خدمتگزاری آماده‌ام.