سیصدونودوهشتمین نشست شورا

 
دوشنبه، پنجم دی‌ماه، سیصدونودوهشتمین نشست شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی با حضور اکثر اعضای پیوسته و همچنین اعضای وابستهٔ جدید فرهنگستان، و به ریاست دکتر غلامعلی حدّاد عادل، در محل تالار دکتر شهیدی فرهنگستان برگزار شد.
    درآغاز، دکتر حدّاد عادل، ضمن اشاره به برگزاری مراسم اعطای نشان دولتی به ‌برگزیدگان فرهنگستان‌های کشور که با حضور دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، ازطرف فرهنگستان زبان و ادب فارسی دریافت نشان درجهٔ یک ادب پارسی را به خانم دکتر بدر‌الزمان قریب و آقایان دکتر فتح‌الله مجتبائی، استاد عبد‌المحمد آیتی و استاد اسماعیل سعادت تبریک گفت.
    گزارش استاد هوشنگ مرادی کرمانی از سفر به ترکیه و شرکت در مراسم پایانی کلاس‌های فارسی‌آموزی در ترکیه و اعطای جایزه به برترین‌ها درزمینهٔ فارسی‌آموزی و شرکت در جلسهٔ انجمن نویسندگان ترکیه و بازدید از مؤسسات آموزشی ترکیه، گزارش دکتر محمدجعفر یاحقّی از همایش بین‌المللی بزرگداشت فردوسی در زاهدان، گزارش دکتر غلامعلی حدّاد عادل از همایش بلخ تا قونیه، تبریک به دکتر رضا منصوری بابت انتشار کتاب واژه‌گزینی در ایران و جهان و اعلام تأثر فرهنگستان زبان وادب فارسی از درگذشت پروفسور جوانی ماریا درمه، استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه شرق‌شناسی ناپل ایتالیا و مترجم غزلیات حافظ به زبان ایتالیایی، از مباحث پیش از دستور این نشست بود. گزارش دکتر مهری باقری، رئیس بنیاد پژوهشی شهریار، از فعالیت‌های این بنیاد، دستور جلسهٔ این نشست بود.
    دکتر باقری در گزارش خود فعالیت‌های بنیاد پژوهشی شهریار را به ‌دو بخش آماده‌سازی (تجهیزات و تعمیرات) و امور پژوهشی و آموزشی تقسیم کرد و اظهار کرد: فعالیت رسمی بنیاد در ابتدای نیمهٔ دوم سال ۸۹ با آماده‌سازی و تجهیز ساختمان شروع شد. وی افزود با توجه به آرمان‌های طرح‌شده در جهت فعالیت‌های بنیاد از دیدگاه آموزشی و جلب توجه جوانان و نوجوانان منطقه به زبان و ادبیات فارسی، ارتباط و همکاری با مدیریت کل آموزش‌وپرورش استان به‌عنوان یکی از محورهای فعالیت بنیاد منظور شد و نتایج حاصل از رایزنی‌ها و نظر‌خواهی‌ها برای یافتن راه‌های تعامل با آموزش‌وپرورش به دست آمد.
    دکتر باقری اضافه کرد: فعالیت‌های پژوهشی بنیاد با تشکیل اولین جلسه شورای علمی آغاز شد و پس از بحث دربارهٔ خط‌مشی‌ها، برنامه‌های بنیاد تصویب شد. وی در پایان دربارهٔ طرح‌های پژوهشی مصوّب بنیاد توضیحاتی داد.