اولین دورهٔ جایزهٔ دکتر مجتبائی

جایزهٔ دکتر مجتبائی به پایان‌نامه‌ای دربارهٔ مثنوی اهدا شد
 
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم نخستین دورهٔ جایزهٔ دکتر فتح‌الله مجتبائی، عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، عصر روز سه‌شنبه، سیزدهم دی‌ماه، با حضور این پژوهشگر پیش‌کسوت و بانی این جایزه، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، استاد ضیاء موحد، دکتر حسین معصومی همدانی، حجت‌الاسلام سیّد محمود دعایی و جمعی از اهالی ادبیات، فرهنگ و تاریخ  در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.
    در این مراسم، نخستین دورهٔ جایزهٔ دکتر مجتبائی به پایان‌نامهٔ دکتری خانم سمیرا بامشکی، دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد، با عنوان «تحلیل روایت‌شناسانهٔ داستان‌های مثنوی» اهدا شد.
    این پایان‌نامهٔ دکتری که استاد راهنمای آن دکتر محمدتقی پورنامداریان و استادان مشاور آن آقایان دکتر ابوالقاسم قوام و محمد تقوی بوده‌اند، در تابستان ۱۳۸۹ در دانشگاه فردوسی مشهد دفاع شد و توانست نمرهٔ ۲۰ را از استادان دریافت کند.
    در این مراسم دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با تمجید و قدردانی از اقدام دکتر فتح‌الله مجتبائی در راه‌اندازی این جایزهٔ فرهنگی به هزینهٔ شخصی خود، آن را گامی در جهت توجه به پژوهش‌های آکادمیک در حوزه‌های علوم انسانی و ادبیات عنوان کرد.
    همچنین استاد ضیاء موحد و دکتر حسین معصومی همدانی، دو تن از داوران نخستین دورهٔ جایزهٔ دکتر فتح‌الله مجتبائی نکاتی دربارهٔ ویژگی‌های پایان‌نامهٔ دکتری سمیرا بامشکی و تأثیر آن در پژوهش‌های حوزهٔ ادبیات تطبیقی ارائه کردند.
    در این مراسم دکتر فتح‌الله مجتبائی، بانی این جایزه، دربارهٔ انگیزهٔ خود از تأسیس آن سخن گفت و ابراز امیدواری کرد این جایزهٔ شمعی باشد که بتواند شمع‌های افروخته‌تری را در حمایت از پژوهش‌های ادبی و فرهنگی در کشور بیفروزد.
    در پایان این برنامه، جایزهٔ دکتر فتح‌الله مجتبائی شامل یک لوح تقدیر، یک‌میلیون تومان وجه نقد و قول مساعد نشر هرمس برای چاپ این پایان‌نامه، به این پژوهشگر حوزهٔ ادبیات کلاسیک اهدا شد.
    با پایان این مراسم فراخوان دومین جایزهٔ‌ دکتر فتح‌الله مجتبائی انتشار یافت. این جایزه هر سال به بهترین پایان‌نامهٔ دورهٔ دکتری درزمینهٔ ادیان و عرفان و ادبیات کلاسیک فارسی، با هدف ارتقای علمی و تشویق دانشجویان دورهٔ دکتری در رشته‌های مذکور اهدا می‌شود.
    دانشجویان دورهٔ دکتری که در سال ۱۳۹۰ از پایان‌نامهٔ خود دفاع کرده‌اند می‌توانند یک نسخه از پایان‌نامهٔ خود را به دبیرخانهٔ این جایزه، واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچهٔ سوم، مرکز فرهنگی شهر کتاب ارسال کنند. پس از بررسی هیئت داوران که از برجسته‌ترین صاحب‌نظران و استادان رشته‌های ادیان و عرفان و ادبیات فارسی هستند، در دی‌ماه  ۱۳۹۱ پایان‌نامهٔ برگزیده معرفی، و جوایز مادی و معنوی به برگزیده اهدا می‌شود.