نخستین جلسهٔ گروه علمی برون‌مرزی

 
نخستین جلسهٔ گروه علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صبح روز چهارشنبه، بیست‌ویکم دی‌ماه، با حضور دکتر محمد دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان و مدیر گروه برون‌مرزی، با حضور اعضای شورای علمی این گروه، آقایان دکتر اصغر دادبه، دکتر نصرالله کاظمی کامیاب، دکتر مسعود قاسمی، دکتر علی‌اشرف مجتهد شبستری و حسن قریبی، تشکیل شد.
    در ابتدای این جلسه  حسن قریبی، نمایندهٔ فرهنگستان در مراکز علمی تاجیکستان، به بیان فعالیت‌های فرهنگستان در عرصهٔ بین‌الملل، به‌خصوص ارتباط با کشورهای آسیای میانه پرداخت و دلایل تشکیل گروه علمی برون‌مرزی را تشریح کرد. وی در ادامه دربارهٔ روند پیشرفت فرهنگ مکمل زبان فارسی در تاجیکستان،که شامل زبان‌های فارسی، تاجیکی و افغانی می‌شود، توضیحاتی ارائه کرد و در خصوص ارسال کتاب، حمایت پژوهشی، شرکت‌ در همایش‌ها و گردآوری گویش‌های کشورهای فارسی‌زبان نکاتی را بیان کرد.
    سپس دکتر دادبه، با اشاره به مناسبات فرهنگی اخیر، در خصوص اعتمادسازی دوجانبه در عرصهٔ بین‌المللی و دادوستدهای فرهنگی سخن گفت و بر لزوم ارتباط بی‌واسطهٔ مراکز علمی و پژوهشی تأکید کرد.
    در ادامه دکتر مسعود قاسمی دربارهٔ طرح گردآوری گویش‌های تاجیکستان و همکاری با پژوهشگران این حوزه سخن گفت.
    دکتر مجتهد شبستری، رئیس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، نیز در ارتباط با بحث اعتمادسازی در کشورهای فارسی‌زبان نکاتی را بیان کرد و بر شناسایی نقاط ضعف سیاست‌گذاری‌های فرهنگی و تلاش در جهت رفع آن و اهمیت احیای میراث فرهنگی تاجیک‌ها، به‌منظور احیای میراث فرهنگی کشورهای فارسی‌زبان و کشورمان، تأکید نمود.
    دکتر دبیرمقدم نیز در ادامه اظهار کرد: طبق صحبتی که با دکتر حدّاد عادل داشتم، وظایف این گروه به سه بخش تاجیکستان، افغانستان و مراکز ایران‌شناسی و نسل‌های سوم و چهارم ایرانیان خارج از کشور تقسیم شد.
    وی همچنین از ارائهٔ طرحی مبنی‌بر همکاری مشترک استادان شاخص و صاحب‌نام کشورهای ایران، تاجیکستان و افغانستان سخن گفت و از علاقه‌اش برای تأسیس انجمن علمی استادان زبان و ادب پارسی صحبت کرد. در پایان طرح‌هایی در چارچوب شرح وظایف گروه به تصویب رسید.