همایش بین‌المللی گسترش زبان و ادبیات فارسی

همایش بین‌المللی «گسترش زبان و ادبیات فارسی: چشم‌انداز، راهکارها و موانع» که قرار است طی دو روز در دانشکدهٔ ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شود، صبح امروز (سه‌شنبه، بیست‌وهفتم دی‌ماه) افتتاح شد.
    در مراسم افتتاحیهٔ همایش، بعد از تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، دکتر عباسعلی وفایی، رئیس همایش و دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی، دکتر شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر محمدباقر خرمشاد، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، و ارسلان قربانی، قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین‌الملل و مدیر کل دفتر همکاری‌های علمی بین‌الملل و رئیس دبیرخانهٔ ستاد گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی خارج از کشور، به ایراد سخنرانی پرداختند.
    این همایش طی روزهای سه‌شنبه بیست‌وهفتم و چهارشنبه بیست‌وهشتم دی‌ماه، با برگزاری ۶ نشست علمی به کار خود ادامه می‌دهد. در نشست نخست که اعضای هیئت رئیسهٔ آن دکتر حسن حائری، دکتر احمد تمیم‌داری، دکتر علی مصدق از انگلستان و دکتر میرزا ملا احمد از تاجیکستان هستند، به ترتیب دکتر سید ضیاءالدین تاج‌الدین، دکتر احمد صفارمقدم، دکتر حسین بیگ باغبان از فرانسه و دکتر غلامحسین غلامحسین‌زاده به ارائهٔ مقالات خود می‌پردازند.
    دکتر غلامحسین غلامحسین‌زاده، دکتر ویدا شقاقی، دکتر روح‌الله بهرامیان از افغانستان و دکتر سترک مانوکیان از ایتالیا، اعضای هیئت رئیسهٔ جلسه دوم هستند که بعد از ظهر سه‌شنبه، بیست‌وهفتم دی‌ماه برگزار خواهد شد و در آن دکتر فریدون اکبری شلدره، دکتر بهاءالدین اسکندری و ماندگار محمودی، دکتر علی مصدق از انگلستان، دکتر نعمت‌الله ایران‌زاده و خانم فاطمه اکبری سخنرانی می‌کنند.
    در نشست آخر این روز که دکتر داوود اسپرهم، دکتر مجتبی منشی‌زاده، دکتر مارینا کامپلی‌نوا از روسیه و دکتر نامیر کاراخلیل‌اویچ از بوسنی، هیئت رئیسهٔ آن هستند، به ترتیب دکتر ناجی طوکماک از ترکیه، دکتر سلیم نیساری، دکتر مریم‌السادات غیاثیان و لیلا گلپور و همچنین دکتر میرزا ملا احمد از تاجیکستان سخنرانی می‌کنند.
    در روز دوم همایش، طبق برنامه، در نشست نخست دکتر محمدحسن حسن‌زاده، دکتر غلامرضا مستعلی پارسا، دکتر رزا سادیکوا از قزاقستان و دکتر محمد تنویرالدین از هندوستان اعضای هیئت رئیسه هستند و در آن دکتر ملا احمد شاه چوغاسی‌اف از تاجیکستان، مهری قره‌گزی و مهرداد اصغرپور ماسوله، دکتر سید سکندر عباس زیدی از پاکستان و حسینعلی قبادی سخنرانی می‌کنند و پرویز بیگی حبیب‌آبادی به شعرخوانی می‌پردازد.
    دکتر محمود بشیری، دکتر کورش صفوی، دکتر حمیرا مرادی از لهستان و دکتر علی تمیزال از ترکیه، اعضای هیئت رئیسهٔ نشست بعدی هستند که در آن دکتر ناصر جان‌نثاری و جواد یارعلی، دکتر مریم دانای طوس، دکتر ستراگ مانوکیان از ایتالیا، دکتر ناصر علیزاده و اصغر برزی و همچنین دکتر توفیق سبحانی سخنرانی خواهند کرد و سیّد محمود سجادی به شعرخوانی خواهد پرداخت.
    در نشست دیگر که دکتر نورمحمدخان از پاکستان، دکتر رفیعی، دکتر حیدر ممدوف از اوکراین و دکتر فاطمه اکبری، اعضای هیئت رئیسهٔ آن هستند، دکتر علی علیزاده و ملیحه زارعی، دکتر عراق رضا زیدی از هند، دکتر عادل رفیعی و طاهره طارمی، دکتر حیدر ممدوف از اوکراین و دکتر محمود بشیری سخنرانی می‌کنند و محمدرضا عبدالملکیان به شعرخوانی خواهد پرداخت.
    عصر روز چهارشنبه، بیست‌وهشتم دی‌ماهخ، در نشست پایانی و مراسم اختتامیه، دکتر عباسعلی وفایی، دکتر شمس‌الدین محمدی‌اف از تاجیکستان، دکتر مظفرعلی کشمیری از پاکستان و دکتر نعمت‌الله ایران‌زاده اعضای هیئت رئیسه هستند و که در آن دکتر صحرایی، دبیر علمی، گزارشی از همایش ارائه می‌دهد و سپس آیت‌آلله اعرافی، رئیس جامعه المصطفی العالمیهٔ قم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، سخنرانی می‌کند.
    با سخنرانی دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، همایش بین‌المللی «گسترش زبان و ادبیات فارسی: چشم‌انداز، راهکارها و موانع» به کار خود پایان می‌دهد.