مراسم اعطای جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات

 
جمعه، بیست‌وسوم آبان‌ماه ۱۳۹۳، مراسم اعطای جایزۀ فرهنگستان ادب و زبان فارسی به مطبوعات برگزیده در اختتامیۀ بیستمین دورۀ نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری برگزار شد. نشریه‌های منتخب فرهنگستان با ملاک رعایت درست‌نویسی و پاکیزه‌نویسی به روزنامۀ سراسری شهروند و روزنامۀ استانی خبر جنوب، از انتشارات گروه رسانه‌ای خبر، اهدا شد. همچنین فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جهت درج بیشترین مقالات و گزارش‌های مرتبط با زبان و ادبیات فارسی لوح تقدیری را به روزنامۀ اطلاعات اهدا کرد.
    دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مراسم اختتامیۀ بیستمین نمایشگاه مطبوعات اظهار کرد: روز اول که خبر افتتاح نمایشگاه مطبوعات را شنیدم از انتخاب عنوان «آزادی مسئولانه» برای نمایشگاه بسیار خوشحال شدم و کسی را که این عنوان را برای نمایشگاه انتخاب کرده است، تحسین می‌کنم؛ زیرا حرف جامعۀ ما همین است و‌ آنچه ما می‌خواستیم در این سال‌ها دربارۀ رسانه بگوییم، این شعار گفته است. باید این شعار مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا معلوم شود رابطۀ آزادی و مسئولیت چیست و این مسئولیت در برابر کیست. اگر کسی حقیقت را بداند و نگوید به آزادی خیانت کرده و در مقابل، اگر کسی آزادی داشته باشد و بدون مسئولیت چیزی را بگوید، به آزادی خیانت کرده است.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از مسئولیت‌های رسانه‌ها را مسئولیت نسبت به زبان فارسی دانست و اظهار کرد: ما صاحب یک زبان گران‌قدر و توانای تاریخی هستیم و ادبیاتی داریم که در معرفی ما نزد مردم دانای جهان از بسیاری چیزهای دیگر برایمان افتخارآمیزتر است. رسانه‌ها باید این مسئولیت را احساس کنند.
    دکتر حدّاد عادل با اشاره به پیش‌بینی اهدای جایزه‌ای از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به یک روزنامۀ سراسری و یک روزنامۀ استانی پاسدار زبان فارسی، گفت: این جایزه پیامی برای اهل رسانه دارد و آن این است که مراقب زبان فارسی باشند.
    وی در ادامه افزود که فرهنگستان زبان و ادب فارسی آمادگی دارد برای دست‌اندرکاران مطبوعات دوره‌های آموزشی برگزار کند.
    دکتر حدّاد عادل همچنین یادآور شد: ما می‌دانیم که اگر رسانه‌ها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی کمک نکنند ما در ترویج واژ‌ه‌های جدید و واژه‌گزینی در برابر اصطلاحات خارجی موفق نخواهیم بود.
    او در پایان با ابراز خرسندی از شور و هیجان موجود در نمایشگاه مطبوعات امسال خاطرنشان کرد: امیدوارم در جامعه‌ای زندگی کنیم که حرف‌هایمان را به طور جدّی و مسئولانه در رسانه‌ها بزنیم؛ چرا که این نشانۀ بلوغ و سلامت اجتماعی ماست.
    برای اعطای این جایزه یک هیئت علمی مرکّب از تعدادی از استادان و کارشناسان فرهنگستان و خبرگان حوزۀ رسانه و مطبوعات، طی جلساتی، به ترکیبی از هیئت داورانی رسیدند که آن‌ها ضوابطی را دربارۀ ملاک‌های جایزۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی مدون کردند. پس از تدوین ضوابط، کارشناسانی دعوت شدند و روزنامه‌های مختلف در اختیار آن‌ها قرار گرفت و ارزیابی اولیه انجام و پس از ارزیابی مجدد، فهرست اولیۀ برگزیدگان و منتخبان نهایی مشخص شد.
    درست‌نویسی و پاکیزه‌نویسی از ابعاد مختلف مدّ نظر داوران بوده که روانی و سلیس بودن متن، درست بودن عبارت‌ها، به کار نبردن کلمات غیرفارسی در جایی که معادل فارسی آن وجود داشته باشد و رسم‌الخط صحیح از آن جمله است. در این انتخاب‌ها تنها اصول زبانی و نگارشی در نظر بوده و شاخص‌های خبرنویسی حرفه‌ای، مانند جذابیت و تأثیرگذاری و غیره در آن دخالتی نداشته است.