نامۀ دکتر گالینسکی به فرهنگستان زبان و ادب فارسی

 
چندی پیش پژوهشکدۀ مطالعات واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی دورۀ آموزشی بیست‌ساعته‌ای را با عنوان «اصطلاح‌شناسی‌ کاربردی» با تدریس دکتر کریستین گالینسکی، اصطلاح‌شناس سرشناس و مدیر مؤسسۀ اینفوترم، و معاون ایشان خانم استلا خیرالدو پرز، در محل فرهنگستان برگزار کرد.
    دکتر گالینسکی و خانم خیرالدو پس از پایان این دورۀ آموزشی و بازگشت به وین نامۀ تشکرآمیزی را خطاب به دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مسئولان برگزاری این دوره ارسال کردند که متن آن از این قرار است:
خدمت آقای دکتر حداد عادل
آقای قنواتی و خانم پرویزی
آقای رحمتی
به استحضار می‏رساند که ما به سلامت به وین بازگشتیم. از میهمان‏نوازی و حمایت سخاوتمندانۀ شما در طول سفرمان به ایران و به‏ویژه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی بسیار سپاسگزاریم. به لطف شما چنان اقامت شگفت‌انگیزی در ایران داشتیم که در وصف نمی‏گنجد. از شما برای برنامه‏ریزی کوچک‌ترین جزئیات و نیز برای زمانی که صرف ما کردید بسیار سپاسگزاریم. ما به‌واقع هم از همکاری حرفه‏ای و هم از رابطۀ دوستانه با شما بسیار لذت بردیم.
    به اشتراک گذاشتن تجارب حرفه‏ای و آموختن از یکدیگر و همچنین همکاری با بیش از ۴۰ نفر از شرکت‏کنندگانی که مشتاقانه و پرتلاش در کلاس‏ها و کارگاه‏ها حاضر شدند تجربۀ بسیار خوبی بود. مطمئن باشید که با خاطرات بسیار خوشی از این روزها به خانه بازگشتیم و امیدواریم که این همکاری ادامه یابد تا زمینۀ پیشرفت بیشتری برای شرکت‏کنندگان و همچنین دورۀ کارشناسی ارشد فرهنگستان فراهم شود.
    در جهت ادامۀ همکاری با فرهنگستان، دستورالعمل نحوۀ انجام دو کارگاه برگزارشده به نام‏های Round robin و World Cafe که به‌وضوح شرکت‏کنندگان را مشتاق کرد، به‌پیوست ارسال می‏شود. باعث مسرت خواهد بود اگر این قالب در فعالیت‏های علمی ایران جایگاه اجرایی پیدا کند. همان طور که ذکر شد این قالب را می‏توان برای مقاصد مختلف و باتوجه‌به تعداد شرکت‏کنندگان تنظیم کرد. چنانچه پرسشی دربارۀ نحوۀ اجرای این دستورالعمل وجود داشته باشد با کمال میل پاسخگو خواهیم بود.
    در روزهای آتی سعی خواهیم کرد برنامۀ کاری موجود را با نیازهای فرهنگستان هماهنگ و برای شما ارسال کنیم. از شما بابت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و معرفی نشریاتی که در طی سال‌ها فراهم آورده‏اید تشکر می‏کنیم. با این اطلاعات توانستیم از فعالیت‏ها و دستاوردهای فرهنگستان گزارشی به همۀ اعضای اینفوترم بدهیم.
    امیدواریم که با همکاری یکدیگر فعالیت‏هایی فراتر از صِرف تبادل اطلاعات معمول داشته باشیم تا بتوانیم بر مبنای تفاهم‏نامۀ جامعی که در سال ۲۰۰۰ بین اینفوترم و فرهنگستان زبان و ادب فارسی منعقد شد، بیش از پیش همکاری نماییم.
    امیدواریم که فرهنگستان و به‏ویژه گروه واژه‏گزینی، همچنان به فعالیت‏های موفقیت‏آمیزش ادامه دهد تا زبان فارسی و همۀ مردم ایران از آن بهره‏مند شوند. مجدداً از همکاری بسیار صمیمانۀ شما سپاسگزاریم.
ارادتمند
کریستین گالینسکی
بلانکا استلا خیرالدو پرز